Meet the Staff

Leadership Team

NameRoleContact
Ms Laura SanchezExecutive PrincipalEmail

Dr Maher RashidAssociate PrincipalEmail

Mr Stephen ReynardAssistant PrincipalEmail

Mr Paul Shepherd Assistant PrincipalEmail

Miss Rebecca KnaggsAssistant PrincipalEmail

Mrs Beth RogersTeam LeaderEmail

Mr Alistair KeatesBusiness ManagerEmail

Mrs Karen BaggottPA to Head of AcademyEmail

Teaching Staff

NamePost/Main SubjectFaculty
Mr Martyn DaleHead of Science FacultyScience
Mr Martin CanavanHead of BiologyScience
Miss Zaheera BahadurScienceScience
Miss Krishna VariaScienceScience
Mr Chris GreenScienceScience
Mr David HarrisonScienceScience
Mrs Ayesha ParmarScienceScience
Mr Andrew WarnerScienceScience
Mr Vusa Ndlovu Science Science
Mr Paul ShepherdAssistant Head / LogicLogic
Ms Alison WalkerMathsLogic
Miss Harshna PatelMathsLogic
Mr Kishor KaravadraMathsLogic
Ms Rachael ClarkMathsLogic
Mrs Sneha PaiMathsLogic
Mrs Sandra HallMathsLogic
Mr Hussain VariavaICTLogic
Mr Dan KilduffAssistant Head of MathsLogic
Miss Caroline StangerHead of MathsLogic
Mrs Kathleen SedgleyPost 16 Learning Co-ordinatorHumanities
Mr Matthew ClemettHead of GeographyHumanities
Mrs Sara-Jane DaviesGeography (Head of Year 7)Humanities
Mr Liam ScrivenGeographyHumanities
Mrs Miranda BanisterPersonal Development / Asst SENCoHumanities
Mrs Rachel WiddowsonHead of HistoryHumanities
Mr David Wale Head of RE / Citizenship / HistoryHumanities
Miss Jessica CollettHistoryHumanities
Mr Stephen ReynardAssistant Head / Head of Humanities FacultyHumanities
Ms Kim PhilpotHead of Psychology (Head of Year 7)Humanities
Mrs Rebecca KnaggsAssistant HeadHumanities
Mr Michael ScrivensHead of MusicExpressive Arts
Miss Hayley PughHead of PEExpressive Arts
Mr Mohssen KhanPE (Head of Year 9)Expressive Arts
Miss Vershika KansaraPEExpressive Arts
Mr Christopher MoraleePEExpressive Arts
Mrs Kim WyattHead of DramaExpressive Arts
Miss Beth RogersTeam Leader / Head of Creative ArtsDesign/Expressive Arts
Miss Catherine KinderHead of ArtDesign
Mr Steven HillHead of TechnologyDesign
Mr Paul WalkerDesign (Head of Year 10)Design
Miss Rachel WilkinsonHead of Modern Foreign LanguagesCommunication
Miss Robyn TonksFrenchCommunication
Mrs Jyoti MorbeyFrench / SpanishCommunication
Mr Ross HarrisonHead of EnglishCommunication
Miss Kathryn BunneyEnglish & SENCO / SALCOCommunication
Mr Thomas FisherEnglish / Head of YearCommunication
Mrs Sumeiya VankalwalaEnglishCommunication
Mrs Stephanie EldridgeEnglishCommunication
Miss Emmeline HickesEnglishCommunication
Miss Zaynab TeladiaEnglishCommunication
Mrs Helen CurtisFrench (Head of Year 9)Communication
Miss Bina VariaHead of KS3 / EnglishCommunication
Mrs Kelly CraggHead of Media / FilmCommunication
Ms Rebecca MarleyEnglishCommunication

Support Staff

NamePost
Cover
Lisa McGuiganCover Supervisor
Panna SharmaCover Supervisor
Premises
Kieran PepperSite Manager
Carl JonesAssistant Site Manager
Jonathan ThorpePremises Officer
Owen WoodPremises Officer
Hariharasudhan RameshbabuPremises Officer
Denise Hurst Minibus Driver
Office
Alistair KeatesBusiness Manager
Karen BaggottPA to Head of Academy
Julie WoodOffice Manager
Sarah GardnerHR Officer
Sally DouthwaiteFinance Officer
Kimberley WilleyFinance Assistant
Michelle WithersCashier
Kay ParkerCommunity Administrator / Receptionist
Marie PughReceptionist
Sarah HopkinsAdmin Assistant
Kelly Wilson-DuttonAdmin Assistant
Tammy MacmanardAdmin Assistant
Clerk to the Governors
Jacqui YeomansClerk to the Governors
Student Support
Diane CresswellPupil Support Team Leader
Rachael FarrellStudent Manager
Lee FlanaganStudent Manager
Louise GoodwinStudent Manager
Garry ThackerPupil Premium Mentor Team Leader
Rebekah WhelanPupil Premium Mentor
Amy FlightPupil Mentor for Persistently Absent and Detention Administrator
Hannah StephensPupil Premium Mentor
Jon ButlerOutdoor Learning / Horticultural Tutor
Hazel NealeAttendance Officer
Post-16 Support
Daniel TompkinsPost-16 Support Officer
Learning & Information Centre
Kathryn BenbowLearning Information Centre Officer
Alyson Richardson Learning Resource Assistant
ICT
Rob ChowdhuryCampus Manager
David PotterSenior ICT Technician
Kaushik ChamundICT Technician
Chris HardingICT Technician
Design
Nigel JarvisDesign Technician
Food
Tracey HarrisonFood Technician
Science
Michael CrowderScience Technician
Mark GloverScience Technician
Curriculum and Support Centre
Kerry CliffLearning Support Assistant
Nadine MartinLearning Support Assistant
Angela WaiteLearning Support Assistant
Philippa KirsopCurriculum Support Team Leader
Brigitte ClarkeLearning Support Assistant
Elizabeth CollinghamLearning Support Assistant
Kim GarrettLearning Support Assistant
Carrin NicholsLearning Support Assistant
Toni StanyonLearning Support Assistant
Sarah UnwinLearning Support Assistant
Bhavisha JoshiLearning Support Assistant
Andrea WrightLearning Support Assistant
Exams/Data Officer
Susan PanczakExams / Data Officer
Catering Staff
Lucy BurnsCatering Manager
Helen CranageCatering Assistant
Karen DunnCatering Assistant
Marianne HarbyCatering Assistant
Sonia HewingCatering Assistant
Kundan RavalCatering Assistant
Midday Supervisors
Tania GoodmanMidday Supervisor
Joanne LewisMidday Supervisor
Kathy PickerMidday Supervisor
Cleaning Staff
Tessa LeakeCleaner
Audrey MarshallCleaner
Tracey HarrisonCleaner
Samantha LawCleaner
Diane LeeCleaner
Joanne LewisCleaner
Lorna MorrisseyCleaner
Kathy PickerCleaner
Gail WaltonCleaner
Paul SmithCleaner
Justine WalkerCleaner
Jane MappCleaner
Cathy JamesCleaner
Debbie GreenwoodCleaner
Kizzy WrightCleaner
Extended Services
Aaron AsawlaSchool Sports Development Manager